brû(h)lée

ena od pravljic, ki jo chef rad pove, kadar ga povabijo pripovedovat (v soboto popoldne sem jo na knjižnem sejmu, jutri zvečer pa jo bom verjetno tudi v knjižnici polje – prideš?), je tista o oslu, ki ga fotr in sin peljeta prodat, pa ju po poti non-stop zajebavajo – ne glede na to, ali osla jaha fotr (prasec, on lepo čiča na oslu, otrok se mora pa peš matrat), sin (butl, otrok bi pa ja lahko sam hodil), oba (uboga žival, saj ji bosta zlomila hrbet) ali nihče (cepca, osel hodi prazen, onadva pa pešačita) … nauk je seveda jasen – vsem ljudem nikoli ne ustrežeš – in z njim sem se tolažil oni dan, ko sem članom svoje osnovne družinske celice postregel nekaj, za kar sem domneval, da bo v njih spodbudilo mlaskanje, juckanje, vriskanje, petje, ples, poskakovanje in ostale izraze občega zadovoljstva … no, v resnici sem skasiral zgoraj opisanim diametralno nasprotne reakcije, kot da jim ne bi bil pripravil krasnega brûléeja, ampak nejedljiv brûhlée … razloga seveda ne gre iskati v naravi sladice same, ampak v specidičnem dodatku – pireju iz hokaido buče, saj je bilo namreč do tele točke, ko hrustljav karamelni pokrov čaka, da ga počiš z žličko, vse v najlepšem redu:

težava je nastopila potem, ko je žlička zagrebla v sladkasto in slastno oranžno kremo, nabasano z esenco jesenskih arom … no, vsaj zame; na družinskem glasovanju sem bil preglasovan z brutalnim rezultatom 3:1 … pa se ne sekiram, saj tudi barca kdaj popuši (ravno v soboto je), pa zato ne nehajo špilat fucbala … tako da, draga familija, ne misli, da se bo fotr kar ustavil zaradi ene takele dvojkice, ki ste mu jo stisnili, hehe … no, zate, dragui bralec, pa vseeno priobčujem  recept, ker če ne vprašaš moje žene, sina ali hčere, je tole res superska sladičina …

  • 150 gramov očiščene buče hokaido
  • 3 rumenjaki
  • deci sladke smetane
  • tri žlice mehkega rjavega sladkorja (muscovado pa to)
  • sladkor za formacijo skorje (beli ali pa demerara)

začni z bučo: nakockaj jo, zavij v alufolijo in jo zapri v peč kot janko in metka coprnico … ko se zmehča (kdaj? po tričetrt ure, recimo) jo vremi ven spiriraj in pretlači skozi najfinejše cedilce na svetu in ohladi …

žloutke (lepa beseda, ne? čehi tako pravijo rumenjakom) in sladkor stepaj z metlico, dokler ne nastane lahkotna kremica bež boje … dodaj sladko smetano, še pomešaj … in še bučni pire in še pomešaj …

maso prelij v keramične modelčke, postavi jih v pekač, do polovice višine modelčkov nalij vrelo vodo in pekač postavi v pečico na 150 stopinj … zdaj firbcaš, koliko časa naj bodo notri? toliko, da se sredina še malo treslja – je pa to odvisno od velikosti modelčkov in debeline materiala iz katerega so narejeni … čekiraj pogosto! …

modelčke nato dodobra ohladi – najbolj v hladilniku čez noč … pred serviranjem vsakega potresi s sladkorjem (ne na predebelo, seveda pa po celi površini) in ga pobrnaj s plinksim brenerjem (lahko jih potisneš tudi pod žar v pečici, ampak ne bo čisto isto dobro, ker se ti bo spodnja krema za člasa karameliziranja cukrat že preveč segrela …

bučne bruleje pokaži ženi in otrokom in jih pojej sam!

soundtrack je (poleg dub verzije break you off od the roots v zgoraj priobčenem filmčku) primerno smoothly najazziran kos izpovedne lirike v new york preseljenega angleškega gospodina mc-ja, slicka ricka: slick rick – all alone (no one to be with)

8 thoughts on “brû(h)lée

  1. Hm. Identičen odziv sem jaz kasiral, ko sem delal gurmanske burgerje po tvojem receptu. V maslu pečene jabolčne rezine na vrhu niso požele tolikšnega odobravanja kot od mene.

    Je pa to ena tistih – če vzmeš neko jed in jo potem predrugačiš – ali je to še vedno ta jed ali nekaj drugega/novega? Kaj v bistvu definira jed – sestavine, način priprave, končni okus?

  2. Mmmm, slastno…
    Definitivno se bo tole ob priliki pridružilo na seznam naših bučnih jedi. Pri nas gredo namreč buče zelo v promet – juhe, sladki in slani mafini… Tole pa tudi poskusimo. Vsekakor bo naslednje leto na vrtu več buč. Letos nam jih je prehitro zmanjkalo.

  3. mogoče boš najprej mislil, da sipam sol na tvojo rano, ampak se bo pokazalo, da ni res …
    s spakovanjem, nehvaležnostjo, zmrdovanjem (in kar je še takih nevrlih ozivov) sta me zasula moja sinova, ko sem spekla tvoj čizhud kejk …
    mali brat je rekel, da je “čizbljak” in ko sem se branila, da je po napotovem receptu, je veliki brat pripomnil: “Sam tega kejka ni delal napo, ampak ti mami …”

  4. bojc: hja, vsem ljudem nikoli ne ustrežeš, ane 🙂 … sicer pa, kar se definiranja jedi tiče, se mi zdi da brulejski pridevek pritiče vsemu, kar je krito z zabrnano, torej brulirano karamelo …
    majcha: veliko uspeha 🙂
    jfk: sem prepričan, da je svoje k negativnim ocenam zagotovo dodal podatek, da gre za buče – to je za otroke že dovolj resen alibi …
    jackie: hahaha, veliki brat pada na brende 🙂 …

  5. Jaz mojima tamalima zavijem v celofan, ko me vprašata, kaj je na mizi. Zadnjič smo jedli “krače kosmatih avstralskih pajkov, podušene v ščurkovem mleku in z naribanimi dinozavrskimi kremplji”. Sam sta pjeba in jima je tovrstna kamuflaža še kr kul.

  6. Glavno je, da si bil ti zadovoljen! Malo mi je sicer sumljivo, da je bila šefica na strani otrok, a rečmo, da se tudi to lahko zgodi, pa je še vedno kul. Se bom prepričala, kje tiči zajec…
    Jackie, tvoja sinova sta pa faci, veš?

  7. Poročam:
    nisem imela hokaidke ampak eno drugo bučo, strašno aromatično (od zunaj neizrazita svetla, gladka, relativno majhna, bolj podolgovata).
    Nič nisem tlačila skozi sito, pa bi bilo fino.
    Prepozno sem ugotovila, da za tole rabim 150 g sveže buče, tako da sem pri količinah lahko tudi kiksnila.
    Nisem imela pojma, kaj pomeni, da se “na sredini malo treslja”, pa sem naredila po občutku.
    Zmazalo nas je pet, danes po kosilu.
    Rezultat: 4 za, Otrokinja proti. Ne ve, zakaj.

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s