shizo brioš

pa glejte, dogajajo se stvari, takšne in drugačne, kaj naj rečem? … in pri številnih od njih sodeluje tudi avtorski think tank, ki se sicer skriva za domeno krihinvino.com … najprej nekaj hitrih rešitev: če na dotični spletni adresi pogrešate bolj pogosto napotnikovanje, vas usmerim k tomičevi aparaturi, kjer sva v mojem drugem obisku podkastala večinoma o hrani: klik, klik! … (aja, pa a uno jocohood/napotovo stvar z noži si že videl? – sprašujem bolj zato, ker kmalu prihaja na spored nova epizoda, katere tema je še hush-hush) … nato vas razveselim z dejstvom, da blaga bložna neaktivnost ni le plod dela, jebe, safrja, dramatično/travmatičnih izpadov mojih timov iz lige prvakov in ostalih črnikavih reči, ampak tudi svetle prijetnosti, laganinija in žuristike:  aktivno se praznuje petdesetletnico ljubega mi rožnodolskega medijskega špilplaca, na afterju osrednjega eventa sem si celo ponovno nadel didžejsko ime napo.lee.tano in zasukal nekaj reprskih recitacij (še bolj ekstenzivno (z dodanimi špikeriranimi komentarji) se je reč dogajala oni četrtek v etru); prvomajčili smo v krakovu in kulinarične zabeležke s te poti naj bi kmalu (še letos, upam) našle pot semle … pogled v zakulisje kruha pa vina bi ti razkril, da se kuha redno (krvni izvidi in stopnja dohranjenosti so b.p.), fotografira malo manj redno (a še vedno dovolj, da se fotke nabirajo v to-publish folderju), objavlja pa še malo manj redno (a še vedno dovolj, da ti po kajuhovsko dam vedeti, da sem še živ) … skratka: celotno konstelacijo med svetlimi in temnimi punkti letošnje pomladi mogoče še najbolje ponazarja tale svetlotemni mafinski brioš … ker za ravnovesje u lajfu je treba met temne pa svetle reči, ane da res?

brioš duokolor

 

za cca ducat šizo kolačkov je treba met tele sestavine:

  • 500 g moke
  • 200 g putra
  • 150 g sladkorja v prahu
  • 30 g mleka
  • 20 g kakava v prahu
  • 15 g kvasa
  • 5 g soli
  • 5 jajc

in še posebej pomembno, da ne bo potem #nivedela: poišči kakšen štamperle ali podobno majhen kozarec/obod (govorimo o premeru cca. 3 cm)  s katerim boš iz testa lahko izrezoval  krogce … če tega ne najdeš, lahko sploh ne bereš naprej, hvala za pozornost in nasvidenje v naslednjem zapisu!

če/ko izrezovalnik imaš, pa greva naprej: moko zmešaj s 60 grami sladkorja v prahu in soljo, v mešanico nadrobi kvas, prilij mleko, zžvrkljana jaca in stopljeno maslo ter zamesi testo …

testo razdeli na dva dela, vsak bo tehtal odokativnih 440 g-jev; eno polovico pusti, kot je, v drugo pa vmesi kakav v prahu … vsako testo deni v svojo rahlo pomokano posodo, pokrij (prozorna folija? može!) in za čez noč pospravi v hladilnik …

naslednji dan, ko petelini zapojó, pomokaj pult, na katerem boš vsako testo razvaljal na približno pol centimetra debeline … tole, + to kar sledi, delaj urno in se ne zajebavčkaj preveč, ker se bo testo s segrevanjem začelo mehčati in popati na roke in se vobče zajebavčkati s tabo …

torej: pripravi si mafinski protfan, luknje naputraj … iz razvaljanega testa izrezuj krogce/žetončke … v vsako luknjo boš dal šest testenih žetončkov – tri svetle in tri temne … izmenoma jih polagaš enega pod/za drugega, šestega pa potem pod prvega, ko boš na koncu prišel okrog … ni tako zapleteno, kot se mogoče sliši, v resnici počneš podobno, kot dva delala pri risankastem ratatuju, le da so tukaj debelejši pisi in manjši modli … no, tele modelčke pokrij in jih uro in pol vzhajaj na toplem (vem, to je v teh norih časih težko najti) mestu …

nato jih potisni v na 170 stopinj segreto pečico, kjer naj odždijo 20 minut … v vmesnem času preostalih 90 g sladkorja v prahu zmešaj s 50 g vode in segrej, da nastane sirup – tega prelij po brioših takoj, ko jih vzameš iz pečice … sledi najtežji del recepta: počakaj, da se brioši popolnoma ohladijo!

med čakanjem jih lahko gledaš in si rolaš soundtrack; lahko se celo odločaš med dvema verzijama – če si bolj za ostro delitev na črno in belo, potem si zasuči : prljavo kazalište – crno bijeli svijet če pa verjameš, da se svetlina in temina jin-jangovsko združujeta v nedeljivo celoto, potem navij tole: tram 11 – jedno 

 

 

9 thoughts on “shizo brioš

  1. *vzdih* … ErEš-cajti … komaj kaj je bilo tako … gravurno. No, poleg vseh tistih afropartijev, seveda. (bivšaSedemkaPress) Čestitke so na mestu!

  2. *vzdih* … ErEš-cajti … komaj kaj je bilo tako … gravurno. No, poleg vseh tistih afropartijev, seveda. (bivšaSedemkaPress) Čestitke so na mestu!

    • haha, to je hvalevredno ponotranjenje koncepta! … a tale sedemka se nanaša na lokacijo bivališča v študijskih letih? … must have been wild 🙂

      • Jep 🙂 Zdajle istočasno sanjavo strmim v daljavo in vsa sivolasa (’72) majem z glavo, ker sem v tistih legendarnih časi: a) poslušala RŠ b) učila na Šoltu c) hodila na afropartije d) kdaj zašla tudi v K4 e) hodila na Rožnik f) dejansko precej pridno študirala (No, pa Helena Marko me je enkrat res zvlekla v Šestko, na RŠ).

        Ko si mlad, res ne veš, kam z energijo.

  3. hehe, generacija je optimalna, najboljša ever, tle ni dvoma 🙂 … reminiscenca sicer na mestu, a z dvema popravkoma – rš se še zmer da poslušat, tud u nejmačkoj; pa v osemki je bil, ne v šestki 🙂 … živeli!

    • Jaaa, vem, da se ga da poslušati, prej včasih tudi sem, ma freelancerji visimo za računalnikom samo zaradi dela 😉 in dobra glasba (tako kot lepo vreme) samo spominja na boljše stvari, zato sem radio skenslala. Pri pucanju si ušesa zamašim z ajStrokom pa na Shuffle… Res? Osemka? 😳 Pa res. Se zmeniva, da se je pri teh letih dovoljeno tako zmotiti? 😉

  4. Moram rečt: ne zgolj rekomendacije dveh mljask placov, prijazno pozorno posredovanje članka, tale in mnogi mnjam recepti – ampak canikickit napo.lee.tano tud u Toskani direkt. Res fajn. Hvala.

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s