ne bomo zdaj o vicovskem vprašanju iz sedemdestih in osemdesetih let, ali ima en muskontar k špila tud pegasta jajčka … in čeprav se bomo ukvarjali s škotskimi jajci, se ne bomo spraševali niti o tem, ali škoti zavolj neuporabe specifičnega kosa oblačila pod kiltom dejansko iz žabje perspektive omogočajo razgled na njih mednožno mošnjo … bomo pa vseeno bralcem razjasnili, kaj škotsko jajce sploh je, pa tudi kako v domači kuhinji narediti res frajersko jajce škotskega tipa … pejmo! … da je škotsko jajce verjetno pohano, ti je jasno že odkar si prebral 13. del terenske škotske reportaže … in ne motiš se – škotsko jajce je pohano! … lejga:
toda – kot velja za ribnik brbotalnik palčka smuka, ki je na prvi pogled čisto navaden ribnik, ko ga prekrije črnočrna tema, pa se v njem začnejo dogajati čudne reči – tole ni čisto navadno škotsko jajce … ko ga prerežeš, namreč ugotoviš, da je veliko boljše in zanimivejše od navadnega škotskega jajca … slednje je namreč trdo kuhano jajce, oblečeno v iz pečenice potegnjeno maso, ocvrto in ohlajeno – ker se ga pač vzame s seboj na piknik ali kot snack na šiht ali kamorkoli že … naše škotsko jajce je pa v svojem najglobljem bistvu takole:
hell yeah: tekoča sredica mehko kuhanega jajca, koaguliran beljak, sočen mesni ovoj in hrust-hrustljava zunanja ocvrta plast … vse vkup v škotski maniri položeno na kao rižoto iz ovsa in ohrovta … ma, ga ni škotskega klana, ki bi rekel, da tole ni vrhunsko … ker skuhati oves verjetno znaš, te tokrat opremljam le z napotki in nasveti za ultimativno škotsko jajcanje …
za štiri škotska jajca potrebuješ:
- 5 jajc
- dve pečenici (oziroma eno pečenico, odvisno, kako jih šteješ)
- majaron, piment
- moka
- panko drobtine
- mleko
- olje (ali, še bolje mast) za cvrtje
procesiranje začneš s kuhanjem u nulo mehko skuhanih jajc (zakrknjen beljak, tekoč rumenjak), kar narediš tako, da prebereš napotnikovo objavo o u nulo mehko skuhanih jajcih in natančno sledeč navodilom skuhaš štiri jajca, jih olupiš in postaviš na hladno …
pečenici razparaj, iz njiju postrgaj maso, dodaj žlico res mrzle vode, pol male žličke majarona, popraši s pimentom in v sekljalniku s parimi pulznimi pritiski na veliki brzini reč še bolj zmelji … dobljeno maso vsaj za eno uro deni v hladilnik, da se dobro ohladi; če se ne sprijema dobro, dodaj še malo (čisto malo!) mrzle vode …
ohlajeno maso razdeli na štiri dele, vsakega med dvema plastema folije za živila stlači v disk premera pbl. dvanajst centimetrov … na sredo diska postavi jajce in ga previdno obleci v mesni ovoj, ki ga še bolj previdno zatesni na vseh koncih … ko končaš z vsemi štirimi jajci jih lahko do finalizacije spraviš v hladilnik …
za finale najprej napali pečico na 190 stopinj … mesno-jajčne krogle spaniraj – najprej moka, nato z žlico mleka zžvrkljano jajce in na koncu še drobtine …
v manjši, a za globoko cvrtje dovolj visoki posodi na 190 stopinj segrej še olje in na hitro (dve minuti, nič več) ocvri panirana jajca … s penovko jih poberi iz vročega olja, jih najprej postavi na papirnate brisačke, nato pa na rešetko … ocvrta jajca za deset minut postavi v pečico, nato pa na servirne krožnike …
in to je to: hrustljava zunanja skorja, dišeč mesni ovoj, zakrknjen beljak in tekoč rumenjak … kaj bi si človek lahko še lepšega in boljšega zaželel? … čisto nič, zatorej brž za mizo!
soundtrack bo škotski, absolutno drugače bit ne more … simple minds so simpl izbira, njihov šesti(!!!) album sparkle in the rain iz leta 1984 pa ponuja eno fino žestoko, predvsem na basu frajersko komadino, ki glede na živahnost notranjosti škockega jajca tudi po naslovu paše semle: simple minds – the kick inside of me
Ker sem se po spletu naključij mudil tam drugje, bom rekel takole: če bi bila vsa škotska jajca tako dobra, potem nikoli več ne bi jedel čisto nič drugega. To je bil namreč popoln obrok, s čisto pravim razmerjem vseh – čisto vseh – učinkovin. In tudi sicer je bila fenomenalno dobra večerja, še ena pri vas, po kateri se mi je parkrat sanjalo, v glavnem o tem škotskem jajcu in brulejirani crème s sivko – UF! Hvala, res 🙂 Samo nekaj še: “…vse vkup v škotski maniri položeno na kao rižotos iz ovsa in ohrovta” – ne vem, ampak jaz bi dodal še kako gobo, kaj pa vem, mogoče nasekljane jurčke, za še malo bolj gozdne štimunge? Ne? 🙂
oja, saj res – jurčki so bili še not! … originalni plan je bil tak, da se jurčke nareže na tanke rezine, ki se jih nato naloži v venčke okoli ovsa in jajca, obrezke klobukov pa se nareže na kockice in vmeša v oves … no, zgodilo se je samo to slednje, ful lepe rezine jurčkov pa so ostale zavite v folijo v hladilniku in počakale na naslednji dan 🙂
No, zdaj mi to poveš! Če bi vedel, bi tudi jaz kar počakal (še) na naslednji dan 🙂